Czym jest inwerter?
Inwerter, jest to inaczej falownik, którego głównym zadaniem jest przetworzenie prądu stałego na przemienny, który będzie miał napięcie nominalne 230V i częstotliwość 50Hz. Prąd stały, który powstaje w fotoogniwach dzięki promieniowaniu słonecznemu, nie jest w stanie zasilać domowych urządzeń, stąd też obecność inwertera w instalacji fotowoltaicznej odgrywa kluczowe znaczenie.
Inwerter – rodzaje
Inwerter, a dokładniej jego sprawność, pozwala uzyskać efekt, na jakim powinno zależeć każdemu inwestorowi, a więc na przetworzeniu takiej ilości prądu stałego na przemienny, aby była ona wystarczająca. Wyróżnia się więc trzy rodzaje inwerterów:
- inwertery sieciowe – on – grid, które są przystosowane, aby mogły współpracować z siecią elektryczną. Oddają one do niej nadwyżkę, którą wytwarzają panele słoneczne.
- inwertery niewspółpracujące z siecią, które działają na zasadzie off – grid, zawierają akumulatory, do których ta nadwyżka prądu trafia i z których może być ona później wykorzystana.
- inwertery hybrydowe– takie mogą działać zarówno z siecią energetyczną, jak również i z akumulatorami, stąd też są one stosunkowo uniwersalne.
W zależności od wybranego typu, mogą one wytwarzać prąd przemienny jednofazowy, jak również i trójfazowy.
Jak wybrać odpowiedni falownik?
Oprócz samej kwestii wyboru odpowiedniego rodzaju falownika, a więc inwertera, należy zwrócić uwagę również i na kilka innych czynników, w tym między innymi na:
- kwestię energetyczną
- regulator MPPT
- wysoki stopień ochrony IP
- sprawność urządzenia
- odporność na zmienne warunki pogodowe
- zakres temperatur pracy
Jeśli dopasujemy pod siebie odpowiedni falownik, wówczas ten z całą pewnością będzie spełniał swoje zadania przez wiele lat, gwarantując pełne, efektywne wykorzystanie paneli słonecznych, które pozwolą nam produkować własny, ekologiczny prąd. Wraz z tworzonym projektem instalacji fotowoltaicznej, należy wybrać zarówno ilość paneli do zamontowania, ale również i odpowiedni rodzaj tego falownika, bowiem tylko dzięki temu można otrzymać maksymalną skuteczność danego rozwiązania.